MPKJVLJS

Designblok 2020

Prostor A219 OPENSTUDIO

Gabriel Loci Holečkova 106/10 Praha 5

MPKJVLJS (název naší kolaborace)

Jedinečná expozice propojuje pět osobností z různých odvětví umělecké sféry (Milan Pekař-keramika, Jakub a Kateřina Vávrovi–nábytek/dřevo/vůně, Lucie Jindrák Skřivánková-malba, Daniela Danielis - výroba tapisérie) a je syntézou jejich tvorby.

Spojujícím prvkem se zde jeví materiálový experiment, důraz na kombinaci výtvarných i kvalitních řemeslných technik a smyslový zážitek. Svoje rozdílné vášně sloučí v jednom prostoru do harmonického celku, plného překvapení hravosti s odkazy na milánskou designovou skupinu Memphis, která bojovala iracionalitou a zářivými barvami proti praktičnosti funkcionalismu. 

Unique exposition brings together four personalities of different part of art industry (Milan Pekař–ceramics, Jakub and Kateřina Vávrovi- furniture/wood/scent, Lucie Jindrák Skřivánková – painting) and becomes a synthesis of their approaches. Experiment with material, accented combination of art & crafts technics and sense experience connect their exposition. All various passions fuse at one place in harmonic unity.

 

Milan Pekař je oceňovaný český designér. Řadí se k nejvýznamnějším tvůrcům na poli
současné české keramiky a porcelánu, především díky rozvíjení a práci s technikou
krystalických glazur. V posledních čtyřech letech se Milan zabýval tvorbou takzvaných krystalických glazur
nanášených především na vázy. Ty ho fascinovaly natolik, že dodnes tráví většinu svého
volného času experimentováním a vytvářením nových barevných kombinací. Právě za krystalické vázy získal Cenu veřejnosti Czech Grand Design 2014.

www.milanpekar.com

 

Jakub Vávra je truhlář, restaurátor a inovátor. Ze začátku byla jeho tvorba zaměřena zejména na svoji funkčnost a jednoduchost, postupně do ní začala pronikat zdobnost a experiment. Velmi rád kombinuje materiály a spolupracuje s dalšími umělci a designéry, čímž dohromady vytváří díla na pomezí užitého umění a výtvarného díla. Každý kus nábytku je originál vytvořen ručně s důrazem na překvapivý detail.

Spolupráce Jakuba Vávry a Milana Pekaře se zrodila na výstavě Les Bohemémes ve
Švýcarském Vevey v roce 2018, kde měli oba svoje objekty. V roce 2019 nejprve na
Designbloku a poté i na milánském veletrhu Salone Del Mobile prezentovali velmi úspěšně
společnou kolekci nábytku Gradient.

www.amanoriginal.com

 

Kateřina Vávrová je designérka vůní. Pod značkou Amansoycandles už třetím rokem plní své fantazie a nálady do malých skleniček a tvoří z nich vonné svíčky. Na vůních ji nejvíce fascinuje tzv. Proustův fenomén, tedy schopnost čichového zážitku vyvolat vzpomínky zapadlé v našem podvědomí, které je stále plné neprobádaných tajemstvích. Tato tajemství by ráda prostřednictvím svých vonných obrazů pomáhala lidem objevovat.

Tvoří také vonné svíčky na zakázku, například pro firmu s organickou kosmetikou Biorganica, obchod s českými výrobky Lípa Store, nebo internetový obchod s bytovými doplňky SoulBowl.

www.amansoycandles.com

 

Malířka Lucie Jindrák Skřivánková, je jednou z nejvýraznějších českých umělkyň mladé generace. Už během studií na
Akademii si vytvořila jasně rozpoznatelný rukopis charakteristický rozmáchlou gestickou
malbou, odvážnou pastelovou barevností připomínající chování akvarelových barev a příležitostným kombinováním materiálů.
Už v minulosti se autorka nebránila experimentování s jinými formami a motivy. Za poslední
rok ale do její tvorby prosákly zcela nové impulzy. Lu se vydává také cestou abstrakce, přičemž si stále udržuje některé prvky svých typických prací. Vytváří také díla s přesahem do interiérů (paravány, nábytek, tapisérie a další) a exteriéru. Pracuje s masivními liniemi, s novými materiály a jejich strukturami, s monumentálními formáty, na které vše vrství.
www.lucieskrivankova.com

 

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis.
Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem
na potřeby významných umělců a designérů. Ke každému dílu přistupují individuálně a snaží
se vyzdvihnout jeho jedinečnost. S tím se pojí také to, že je vytvářen lokálně a s ohledem na
životní prostředí. Ateliéru se za čtyři roky své existence podařilo
vybudovat silné jméno, spolupracovali např. s Klárou Nademlýnskou, Petrou Ptáčkovou nebo Martinem Lukáčem.

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...